Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Zasady zdrowego odżywiania

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy zadbać o jego odpowiednie odżywienie. Jesteśmy tym, co zdołamy przyswoić, dlatego tak ważny jest właściwy dobór pokarmów.

 

 

Ilość posiłków

W standardowej diecie dzienna ilość spożywanych posiłków powinna wynosić od 3 do 5. Nie mówimy tutaj o stanach chorobowych, kiedy częstotliwość spożywanych pokarmów jest wyznaczona przez lekarza. W standardowym sposobie odżywania przerwa pomiędzy posiłkami powinna trwać ok 3h. Porcje powinny być na tyle duże, aby się najeść, ale nie przejeść. Regularne spożywanie odpowiedniej wielkości posiłków sprawia, iż organizm przestaje magazynować tłuszcz, gdyż jest w stanie zużyć dostarczoną mu energię w postaci pożywienia.

Jak często powinniśmy jeść mięso?

Spożywanie pokarmów mięsnych (kotlety, gulasze mięsne, kiełbasa, szynka itp.) powinno mieć miejsce 3 razy w tygodniu w wartościach ok 100g dziennie. Mięso to głównie białko. Jego dzienna dawka to ok 0,8-1g/kg masy ciała człowieka.

Tutaj należy pamiętać, iż rośliny strączkowe a także produkty pełnoziarniste, również zawierają białko.

Takie wytyczne są dla osób zdrowych. Osoby chorujące np. na cukrzycę mogą spożywać go więcej, jako rekompensata mniejszego spożycia węglowodanów. Natomiast osoby mające problemy z nerkami, będą tego mięsa spożywać dużo mniej, aby ograniczyć wartości wydalanego mocznika.

Ile razy w tygodniu spożywamy ryby?

Ogólnie przyjmuje się, iż ryby należy spożywać 1-2 razy w tygodniu. Ryby zawierają duże ilości kwasów DHA korzystnie wpływających na nasz mózg. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ryb. Najlepiej kupować ryby morskie bądź oceaniczne. Ryby hodowlane należy kupować ze sprawdzonego źródła.

Owoce i warzywa

Tę grupę produktów należy spożywać 5 razy dziennie z większym naciskiem na warzywa. Zawierają one duże ilości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy oraz cennego błonnika. Jeśli chodzi o owoce, to lepiej jeść je w całości, gdyż zawierają błonnik opóźniający wchłanianie cukru do krwi. W postaci soku najlepiej wypijać maksymalnie szklankę dziennie, gdyż sok to woda i fruktoza.

Warzywa są najlepszym źródłem błonnika. W miarę możliwości, najlepiej spożywać je na surowo, gdyż wtedy tracimy najmniej z zawartych w nich witamin. Warzywa najlepiej dodawać do każdego posiłku. Może to być dodatek w postaci sałatki do obiadu, czy liścia sałaty do kanapki, ale dobrze potraktować je również jako samo danie. Wtedy spożywamy ich odpowiednio więcej. Każda porcja warzyw sprawia, iż czujemy się dłużej najedzeni. To za sprawą zawartego błonnika, który podobnie jak w przypadku warzyw, opóźnia wchłanianie cukru do krwi.

Coraz więcej badań wskazuje na dobroczynne działanie warzyw. Brokuł potrafi naprawić wyściółkę jelita, zmniejsza wartość cukru we krwi, dodatkowo może ograniczyć działanie bakterii Helicobacter pylori. Natomiast związki zawarte w awokado czy soczewicy, potrafią oddziaływać na ośrodek głodu i sytości, sprawiając, iż mniej chce nam się jeść. O różnego rodzaju wpływie jedzenia na organizm ludzki można przeczytać m.in. na dietetyk.guru

Ile dziennie pijemy wody?

 Przyjmuje się, iż dorosły człowiek powinien wypijać ok 2litrów wody dziennie. Ilość zawsze zależy od pory roku oraz wysiłku fizycznego. Latem, jak również po ciężkim wysiłku, ilość spożywanej wody może być większa. Wodę należy pić w ciągu całego dnia, nie jednorazowo dużą ilość. Pamiętajmy również, iż każde uczucie pragnienia oznacza, iż w jakimś stopniu nasz organizm jest odwodniony.

Oczywiście inne napoje, jak soki, czy np. zielona herbata również się zaliczają do bilansu spożytego płynu. Nie należy wliczać tutaj kawy, gdyż działa ona na organizm bardziej odwadniająco, niż nawadniająco. Dlatego po filiżance espresso, dobrze jest wypić kilka łyków czystej wody.

Ilustracja: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

  Zielona herbata słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych i...

Herbata zielona – dobra na wiosenne przesilenie i nie tylko

Wprawdzie na rynku nie brak różnego rodzaju odżywek do włosów, r...

Olejek rycynowy w pielęgnacji skóry i włosów

  Propozycję zastąpienia kawy i herbaty wodą na ogół przyjmujem...

Wyzwanie - rozpocznij nawadnianie, wypij dwa litry wody dziennie!

  Infekcje intymne dotykają kobiety niezależnie od wieku. Jak j...

Jak rozpoznać infekcję intymną?

Laseroterapia to niezwykle skuteczne narzędzie w walce ze starze...

Laser frakcyjny CO2 - bezpieczeństwo i skuteczność

Menopauza to bardzo trudny okres w życiu każdej dojrzałej kobiet...

Menopauza - czy to już?

Coraz więcej kobiet odkrywa zalety stosowaniu peelingów w trakc...

Domowy peeling – nisko kosztowy zabieg pielęgnacji skóry