Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Zasady zdrowego odżywiania

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy zadbać o jego odpowiednie odżywienie. Jesteśmy tym, co zdołamy przyswoić, dlatego tak ważny jest właściwy dobór pokarmów.

 

 

Ilość posiłków

W standardowej diecie dzienna ilość spożywanych posiłków powinna wynosić od 3 do 5. Nie mówimy tutaj o stanach chorobowych, kiedy częstotliwość spożywanych pokarmów jest wyznaczona przez lekarza. W standardowym sposobie odżywania przerwa pomiędzy posiłkami powinna trwać ok 3h. Porcje powinny być na tyle duże, aby się najeść, ale nie przejeść. Regularne spożywanie odpowiedniej wielkości posiłków sprawia, iż organizm przestaje magazynować tłuszcz, gdyż jest w stanie zużyć dostarczoną mu energię w postaci pożywienia.

Jak często powinniśmy jeść mięso?

Spożywanie pokarmów mięsnych (kotlety, gulasze mięsne, kiełbasa, szynka itp.) powinno mieć miejsce 3 razy w tygodniu w wartościach ok 100g dziennie. Mięso to głównie białko. Jego dzienna dawka to ok 0,8-1g/kg masy ciała człowieka.

Tutaj należy pamiętać, iż rośliny strączkowe a także produkty pełnoziarniste, również zawierają białko.

Takie wytyczne są dla osób zdrowych. Osoby chorujące np. na cukrzycę mogą spożywać go więcej, jako rekompensata mniejszego spożycia węglowodanów. Natomiast osoby mające problemy z nerkami, będą tego mięsa spożywać dużo mniej, aby ograniczyć wartości wydalanego mocznika.

Ile razy w tygodniu spożywamy ryby?

Ogólnie przyjmuje się, iż ryby należy spożywać 1-2 razy w tygodniu. Ryby zawierają duże ilości kwasów DHA korzystnie wpływających na nasz mózg. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ryb. Najlepiej kupować ryby morskie bądź oceaniczne. Ryby hodowlane należy kupować ze sprawdzonego źródła.

Owoce i warzywa

Tę grupę produktów należy spożywać 5 razy dziennie z większym naciskiem na warzywa. Zawierają one duże ilości witamin, minerałów, przeciwutleniaczy oraz cennego błonnika. Jeśli chodzi o owoce, to lepiej jeść je w całości, gdyż zawierają błonnik opóźniający wchłanianie cukru do krwi. W postaci soku najlepiej wypijać maksymalnie szklankę dziennie, gdyż sok to woda i fruktoza.

Warzywa są najlepszym źródłem błonnika. W miarę możliwości, najlepiej spożywać je na surowo, gdyż wtedy tracimy najmniej z zawartych w nich witamin. Warzywa najlepiej dodawać do każdego posiłku. Może to być dodatek w postaci sałatki do obiadu, czy liścia sałaty do kanapki, ale dobrze potraktować je również jako samo danie. Wtedy spożywamy ich odpowiednio więcej. Każda porcja warzyw sprawia, iż czujemy się dłużej najedzeni. To za sprawą zawartego błonnika, który podobnie jak w przypadku warzyw, opóźnia wchłanianie cukru do krwi.

Coraz więcej badań wskazuje na dobroczynne działanie warzyw. Brokuł potrafi naprawić wyściółkę jelita, zmniejsza wartość cukru we krwi, dodatkowo może ograniczyć działanie bakterii Helicobacter pylori. Natomiast związki zawarte w awokado czy soczewicy, potrafią oddziaływać na ośrodek głodu i sytości, sprawiając, iż mniej chce nam się jeść. O różnego rodzaju wpływie jedzenia na organizm ludzki można przeczytać m.in. na dietetyk.guru

Ile dziennie pijemy wody?

 Przyjmuje się, iż dorosły człowiek powinien wypijać ok 2litrów wody dziennie. Ilość zawsze zależy od pory roku oraz wysiłku fizycznego. Latem, jak również po ciężkim wysiłku, ilość spożywanej wody może być większa. Wodę należy pić w ciągu całego dnia, nie jednorazowo dużą ilość. Pamiętajmy również, iż każde uczucie pragnienia oznacza, iż w jakimś stopniu nasz organizm jest odwodniony.

Oczywiście inne napoje, jak soki, czy np. zielona herbata również się zaliczają do bilansu spożytego płynu. Nie należy wliczać tutaj kawy, gdyż działa ona na organizm bardziej odwadniająco, niż nawadniająco. Dlatego po filiżance espresso, dobrze jest wypić kilka łyków czystej wody.

Ilustracja: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

W związku z obowiązkami zawodowymi nie masz czasu na regularne...

Dlaczego należy spożywać posiłki o stałych porach?

Coraz więcej kobiet odkrywa zalety stosowaniu peelingów w trakc...

Domowy peeling – nisko kosztowy zabieg pielęgnacji skóry

Masaż jest niezwykłym rodzajem dotyku, który pomaga leczyć wiele...

Jakie są kursy masażu

Post i głodówka to pojęcia, które zazwyczaj budzą jedynie nega...

Dieta owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej – pość i chudnij!

  Kwas chlorogenowy (CGA) to związek organiczny zaliczany do gr...

Kwas chlorogenowy – charakterystyka, właściwości oraz skutki uboczne

Ten problem niestety zdziera sen z powiek niejednemu rodzicowi. ...

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Autorem diety cytrynowej jest amerykański specjalista w dziedz...

Dieta cytrynowa - oczyszczanie organizmu z toksyn